Şanlıurfa'da ormana giriş çıkışlar yasaklandı!;

Şanlıurfa'da ormana giriş çıkışlar yasaklandı!

Şanlıurfa Valiliği tarafından alınan flaş kararla, kentteki tüm ormanlık alanlara giriş çıkışlar yasaklandı. Bu karar, 24 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak ve ikinci bir duyuruya kadar devam edecek....

Şanlıurfa Valiliği, kentteki ormanlık alanlarda önlem amacıyla yeni bir karar aldı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, yüksek hava sıcaklıkları ve son günlerde artan arazi yangınları nedeniyle orman varlığının korunması gerekliliği vurgulandı. Bu doğrultuda alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

1.  “Şanlıurfa ili sınırları içinde bulunan tüm ormanlık alanlara 24 Haziran 2024 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar giriş çıkışlar yasaklanmıştır.

2.  Mangal, semaver gibi yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemelerin ormanlık alanlara sokulması ve kullanılması ile her türlü ateş yakılması yasaktır.

3.  Orman alanlarının kenarında mola vermek ve piknik yapmak da yasaklanmıştır.

4.  Gölpınar Tabiat Parkı, Şanlıurfa Millet Ormanı, Akabe Orman Parkı ve Karacurun Orman Parkı gibi belirli alanlarda sadece ateşsiz piknik yapılabilir.

5.  Alınan yasaklama kararları jandarma, emniyet ve orman muhafaza birimleri tarafından sürekli olarak denetlenecektir.

6.  Kararlara uymayanlar hakkında Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve idari işlemler uygulanacaktır.”

Şanlıurfa Valiliği'nin aldığı bu kararlarla, ormanlık alanlarda oluşabilecek yangın risklerinin minimize edilmesi ve doğal varlıkların korunması hedefleniyor.

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum